Artykuły

Zasady udzielania informacji środkom masowego przekazu

Zasady udzielania informacji  środkom masowego przekazu

I. Działalność prasowo-informacyjną związaną z działaniami ratowniczymi prowadzi w zakresie swoich właściwości  Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie - osobiście  lub poprzez osoby wskazane poniżej:

- Dyżurny stanowiska kierowania – tel. 94 345 52 41 całodobowo  może udzielać informacji środkom masowego przekazu, z uwzględnieniem priorytetów związanych z bieżącą obsługą stanowiska kierowania i działaniami ratowniczymi.

- Oficer Prasowy – tel. 793 920 998 upoważniony do udzielania informacji w godzinach urzędowania komendy 730-1530 lub jeśli jest obecny na miejscu prowadzenia działań ratowniczych

- Kierujący Działaniem Ratowniczym  - (oznakowany specjalną kamizelką) na miejscu prowadzenia działań ratowniczych  zadania informacyjne może realizować samodzielnie lub przy pomocy osoby przez niego wyznaczonej.  Kierujący Działaniem Ratowniczym lub Oficer Prasowy może udzielać informacji z uwzględnieniem zapewnienia ciągłości działań ratowniczych i bezpieczeństwa dziennikarzy.  Może wyrazić zgodę na wejście dziennikarzy na teren działań ratowniczych w pełnym lub ograniczonym zakresie z uwzględnieniem zgody właściciela lub administratora obiektu. Zgoda ta nie jest wymagana wobec dziennikarza zbierającego informacje, nagrywającego dźwięk, fotografującego lub filmującego miejsce wykonywania czynności na terenie ogólnodostępnym.

 

II. Działalność prasowo-informacyjną o działaniach  innych niż działania ratownicze, prowadzi w zakresie swoich właściwości  Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie - osobiście  lub poprzez Oficera  Prasowego 

Zapytania można kierować:

- pisemnie adres komendy,

- drogą telefoniczną tel. stacjonarny 94 345 52 00+ komórka 793 920 998

- drogą faxową 94 345 52 50

- drogą elektroniczną:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Odpowiedź na zadane pytanie będzie udzielona niezwłocznie, zgodnie z terminami określonymi w Ustawie o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. 2001 nr 112 poz. 1198) 

 

Postępowanie w Przypadku Pożarów…

Jak zwalczać powstały pożar    W przypadku powstania pożaru wszyscy zobowiązani są podjąć działania w celu jego likwidacji: zaalarmować niezwłocznie, przy użyciu wszystkich dostępnych środków osoby będące w strefie zagrożenia, wezwać straż pożarną.  

Czytaj dalej ...

Postępowanie podczas wypadku…

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku drogowego to: Zabezpiecz miejsce zdarzenia: "zasłoń" miejsce wypadku oraz osoby udzielające pomocy bryłą swojego pojazdu, który musi mieć włączone światła awaryjne i postojowe (w warunkach nocnych konieczne są włączone światła mijania, to one oświetlą miejsce wypadku), w odpowiedniej odległości ustaw trójkąty ostrzegawcze (własny lub z pojazdów poszkodowanych), wykorzystaj światło ostrzegawcze latarki podręcznej, przy pomocy telefonu komórkowego (połączenie z numerami alarmowymi 998, 997, 999, 112 jest bezpłatne) lub radia CB wezwij służby ratownicze, policję, jeżeli nie możesz spełnić powyższego warunku, spróbuj zatrzymać inne pojazdy bo sam możesz nie być skuteczny w działaniu, jeżeli nie masz szans na pomoc innych, nie trać czasu zacznij działać sam, najważniejsze dla rannych bez pulsu i oddechu są pierwsze 4 minuty, ale pomoc im udzielona musi być fachowa.

Czytaj dalej ...

Bezpieczeństwo w Domu…

Bezpieczeństwo w mieszkaniach    Sezon zimowego ogrzewania mieszkań w budynkach wielo i jednorodzinnych, to co roku okres zwiększonej ilości pożarów. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej odnotowują wtedy wzrost liczby ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych. Ilość strażackich interwencji rośnie z każdym rokiem. Przyczyny pożarów od lat ciągle się powtarzają. Dominujące ich grupy, to podpalenia, nieostrożność osób zarówno dorosłych jak i nieletnich, wady lub niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych oraz wady i zła obsługa urządzeń grzewczych. Zapewnij bliskim i sobie spokojne święta.    Zapamiętaj następujące, podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego.

Czytaj dalej ...

Porady na Zimę…

Śnieg na dachach        Śnieg na dachu to zimą zjawisko tak powszechne, że praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Jest niestety często groźnym obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700 - 800 kg, a lodu ok. 900 kg. Należy pamiętać także, że mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych centrach handlowych. Jeśli administratorzy tego nie dopilnują, mogą spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu.

Czytaj dalej ...

Czad Cichy Zabójca…

Rozpoczął się okres grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia czadem !!!OSTRZEGAMY !    Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.  

Czytaj dalej ...