Aktualności

Obchody Dnia Strażaka 2017 r. w Koszalinie

Czytaj więcej...

12 maja 2017 roku uroczystą mszą świętą w Katedrze p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie rozpoczęły się Obchody Dnia Strażaka w Koszalinie. Msza święta w intencji strażaków celebrowana była przez Ks. bryg. Ryszarda Szczygła – Kapelana Strażaków Województwa Zachodniopomorskiego.

 
obóz kondycyjno- szkoleniowy dla członków Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno- Nurkowego z Koszalina

W dniach od 19.04.2017  do 28.04.2017 roku odbył się obóz kondycyjno- szkoleniowy dla członków Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno- Nurkowego z Koszalina  oraz kandydatów na  młodszych  nurków MSWi A.

         Miejscem zgrupowania był Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej   w Bornem Sulinowie. Ćwiczenia grupy nurkowej odbywały się na poligonie wodnym jak i na innych akwenach: Jeziora  Drawsko, Krzemno, oraz kamieniołom w Piechcinie.

         Zakres zajęć teoretycznych i praktycznych dla nurków obejmował program młodszego nurka MSWiA. Dał również możliwość odbycia nurkowania na maksymalną głębokość na która dopuszczony jest dany specjalista. Kandydaci do grupy nurkowej mieli okazję zapoznać się i zanurkować w nowej konfiguracji sprzętowej takiej jaką używa się podczas kursów: maską pełno-twarzową z łącznością, zestawami dwubutlowymi, suchymi skafandrami. Zestaw ten stanowi podstawowe wyposażenie strażaka płetwonurka. Odbyły się również ćwiczenia zgrywające Grupę Sonarową z Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia PSP z Bornego Sulinowa z nurkami z Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej z  KM PSP w Koszalinie. Polegały one na naprowadzeniu nurka na obiekt za pomocą sonaru dookólnego.

         Zajęcia teoretyczne i ćwiczenia zrealizowane na obozie nurkowym w znaczny sposób podniosą bezpieczeństwo wykonywania prac podwodnych z jakimi na co dzień mierzą się nasi strażacy.

 

Tekst. kpt. Arkadiusz Burak

Zdjęcia. SGRW-N

 
4 maja – Międzynarodowy Dzień Strażaka - Życzenia ministra Mariusza Błaszczaka z okazji dnia strażaka

Czytaj więcej...

Wszystkim Wam, strażakom życzę bezpiecznej służby i z szacunkiem dziękuję za każdy dzień – zwrócił się minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak do strażaków z okazji przypadającego 4 maja Międzynarodowego Dnia Strażaka. 

 
List z życzeniami Sekretarza Stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego z okazji Dnia Strażaka

List z życzeniami Sekretarza Stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego z okazji Dnia Strażaka oraz film

- życzenia

- film

Opracowanie: KG PSP

 

 

Postępowanie w Przypadku Pożarów…

Jak zwalczać powstały pożar    W przypadku powstania pożaru wszyscy zobowiązani są podjąć działania w celu jego likwidacji: zaalarmować niezwłocznie, przy użyciu wszystkich dostępnych środków osoby będące w strefie zagrożenia, wezwać straż pożarną.  

Czytaj dalej ...

Postępowanie podczas wypadku…

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku drogowego to: Zabezpiecz miejsce zdarzenia: "zasłoń" miejsce wypadku oraz osoby udzielające pomocy bryłą swojego pojazdu, który musi mieć włączone światła awaryjne i postojowe (w warunkach nocnych konieczne są włączone światła mijania, to one oświetlą miejsce wypadku), w odpowiedniej odległości ustaw trójkąty ostrzegawcze (własny lub z pojazdów poszkodowanych), wykorzystaj światło ostrzegawcze latarki podręcznej, przy pomocy telefonu komórkowego (połączenie z numerami alarmowymi 998, 997, 999, 112 jest bezpłatne) lub radia CB wezwij służby ratownicze, policję, jeżeli nie możesz spełnić powyższego warunku, spróbuj zatrzymać inne pojazdy bo sam możesz nie być skuteczny w działaniu, jeżeli nie masz szans na pomoc innych, nie trać czasu zacznij działać sam, najważniejsze dla rannych bez pulsu i oddechu są pierwsze 4 minuty, ale pomoc im udzielona musi być fachowa.

Czytaj dalej ...

Bezpieczeństwo w Domu…

Bezpieczeństwo w mieszkaniach    Sezon zimowego ogrzewania mieszkań w budynkach wielo i jednorodzinnych, to co roku okres zwiększonej ilości pożarów. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej odnotowują wtedy wzrost liczby ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych. Ilość strażackich interwencji rośnie z każdym rokiem. Przyczyny pożarów od lat ciągle się powtarzają. Dominujące ich grupy, to podpalenia, nieostrożność osób zarówno dorosłych jak i nieletnich, wady lub niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych oraz wady i zła obsługa urządzeń grzewczych. Zapewnij bliskim i sobie spokojne święta.    Zapamiętaj następujące, podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego.

Czytaj dalej ...

Porady na Zimę…

Śnieg na dachach        Śnieg na dachu to zimą zjawisko tak powszechne, że praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Jest niestety często groźnym obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700 - 800 kg, a lodu ok. 900 kg. Należy pamiętać także, że mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych centrach handlowych. Jeśli administratorzy tego nie dopilnują, mogą spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu.

Czytaj dalej ...

Czad Cichy Zabójca…

Rozpoczął się okres grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia czadem !!!OSTRZEGAMY !    Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.  

Czytaj dalej ...