Aktualności

Zakończenie kursu podstawowego OSP

W dniu 09.07.2017r. odbył się egzamin końcowy Kursu Podstawowego dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Do egzaminu przystąpiło 20 druhów, którzy zakończyli egzamin z wynikiem pozytywnym. Przyszłych druhów strażaków oceniała komisja sędziowska w składzie: mł.bryg. Bieliński Igor, kpt. Szczur Krzysztof, asp.sztab. Przydalski Piotr, asp. Bochno Paweł, asp. Augustyniak Michał, mł.ogn. Kisiel Marcin oraz mł.ogn. Teclaf Marcin. Nowi strażacy w szeregach OSP zasilą jednostki z: Dobrzycy, Mścic, Niedalina, Świeszyna, Żydowa, Porostu, Bobolic, Drzewian, Nacławia, Sierakowa oraz ORM.

opracowanie i zdjęcia: KM PSP Koszalin

 
Gminne i Powiatowe Zawody Sportowo-pożarnicze OSP w Biesiekierzu

W dniu 1 lipca br. na stadionie sportowym w Biesiekierzu od godz. 10.00 odbyły się zawody sportowo-pożarnicze OSP szczebla gminnego i powiatowego dla grup A-mężczyzn oraz C-kobiet. Organizatorem zawodów gminnych był ZG ZOSP PR, powiatowych był ZOP ZOSP RP w Koszalinie, Komenda Miejska PSP w Koszalinie oraz zarząd gminny ZOSP RP Biesiekierz.

W zawodach gminnych wzięły udział 4 drużyny męskie i 2 drużyny kobiece, a w zawodach powiatowych wzięło udział 6 drużyn męskich oraz 4 drużyny kobiece.

Klasyfikacja końcowa zawodów gminnych:

Grupa A

1.

Biesiekierz

2.

Parnowo

3.

Warnino

4.

Stare Bielice

Grupa C:

1. Parnowo

 

Klasyfikacja końcowa zawodów powiatowych:

Grupa A

1.

Dobrzyca

2.

Będzino

3.

Świeszyno

4.

Biesiekierz

5.

Osieki

6.

Niedalino

Grupa C

1.

Dobrzyca

2.

Parnowo

3.

Świeszyno

4.

Niedalino

W rozdaniu pucharów i dyplomów wzięli udział: bryg. Andrzej Kapustyński Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Koszalinie, druh Roman Budynek Prezes ZOP ZOSP RP Koszalin, Andrzej Leśniewicz Wójt Gminy Biesiekierz

Zawody przebiegły sprawnie, pogoda nie dopisała, dlatego przeprowadzono tylko ćwiczenia bojowe, przeprowadzenie konkurencji przebiegło bez zakłóceń.

Tekst i foto: KM PSP Koszalin

 
Pożar w Nowych Bielicach - DREWEXIM (ćwiczenia)

W dniu 27.06.2017r. o godz. 10:00 odbyły się ćwiczenia w Nowych Bielicach w firmie DREWEXIM, W ćwiczeniach wzięli udział Strażacy z KM PSP Koszalin oraz OSP z gminy Biesiekierz.

Na hali produkcyjnej nr 1 wybuchł pożar, w wyniku którego nastąpiło zadymienie całego obiektu. Jeden z pracowników powiadamia straż pożarną o zaistniałej sytuacji. Na miejsce zdarzenia dysponowana jest najbliższa jednostka straży pożarnej.

 

Opracowanie i zdjęcia: KM PSP Koszalin

 
Niebezpieczna substancja w UG Świeszyno (ćwiczenia)

W dniu 23.06.2017r. odbyły sie kompleksowe ćwiczenia grupy chemicznej KM PSP Koszalin oraz OSP z gminy Świeszyno i słuzbami medycznymi, Policją i Strażą Gminną. Ewakuowano cały urząd gminy oraz udzielono pomocy poszkodowanym.

 

założenie do ćwiczeń:

Do Urzędu Gminy Świeszyno przychodzi bardzo niezadowolony petent, któremu nie udało się załatwić pewnych spraw po jego myśli. W akcie zemsty rozlewa na I piętrze nieznaną substancje o nieprzyjemnym zapachu. Jeden z pracowników zauważa dwie osoby, które w wyniku działania nieznanej substancji poczuły się źle. Dzwoni po pogotowie, straż gminną oraz straż pożarną, następnie zarządzona zostaje ewakuacja  najpierw całego pierwszego pietra, potem reszty budynku, ewakuowani zostają wszyscy pracownicy i petenci na wyznaczone miejsce ewakuacji tj. parking przy UG.

 

opracowanie i zdjęcia: KM PSP Koszalin

 

Postępowanie w Przypadku Pożarów…

Jak zwalczać powstały pożar    W przypadku powstania pożaru wszyscy zobowiązani są podjąć działania w celu jego likwidacji: zaalarmować niezwłocznie, przy użyciu wszystkich dostępnych środków osoby będące w strefie zagrożenia, wezwać straż pożarną.  

Czytaj dalej ...

Postępowanie podczas wypadku…

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku drogowego to: Zabezpiecz miejsce zdarzenia: "zasłoń" miejsce wypadku oraz osoby udzielające pomocy bryłą swojego pojazdu, który musi mieć włączone światła awaryjne i postojowe (w warunkach nocnych konieczne są włączone światła mijania, to one oświetlą miejsce wypadku), w odpowiedniej odległości ustaw trójkąty ostrzegawcze (własny lub z pojazdów poszkodowanych), wykorzystaj światło ostrzegawcze latarki podręcznej, przy pomocy telefonu komórkowego (połączenie z numerami alarmowymi 998, 997, 999, 112 jest bezpłatne) lub radia CB wezwij służby ratownicze, policję, jeżeli nie możesz spełnić powyższego warunku, spróbuj zatrzymać inne pojazdy bo sam możesz nie być skuteczny w działaniu, jeżeli nie masz szans na pomoc innych, nie trać czasu zacznij działać sam, najważniejsze dla rannych bez pulsu i oddechu są pierwsze 4 minuty, ale pomoc im udzielona musi być fachowa.

Czytaj dalej ...

Bezpieczeństwo w Domu…

Bezpieczeństwo w mieszkaniach    Sezon zimowego ogrzewania mieszkań w budynkach wielo i jednorodzinnych, to co roku okres zwiększonej ilości pożarów. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej odnotowują wtedy wzrost liczby ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych. Ilość strażackich interwencji rośnie z każdym rokiem. Przyczyny pożarów od lat ciągle się powtarzają. Dominujące ich grupy, to podpalenia, nieostrożność osób zarówno dorosłych jak i nieletnich, wady lub niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych oraz wady i zła obsługa urządzeń grzewczych. Zapewnij bliskim i sobie spokojne święta.    Zapamiętaj następujące, podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego.

Czytaj dalej ...

Porady na Zimę…

Śnieg na dachach        Śnieg na dachu to zimą zjawisko tak powszechne, że praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Jest niestety często groźnym obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700 - 800 kg, a lodu ok. 900 kg. Należy pamiętać także, że mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych centrach handlowych. Jeśli administratorzy tego nie dopilnują, mogą spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu.

Czytaj dalej ...

Czad Cichy Zabójca…

Rozpoczął się okres grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia czadem !!!OSTRZEGAMY !    Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.  

Czytaj dalej ...