Jednostka Ratowniczo Gaśnicza Nr - 1 Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie
Jednostka
Ratowniczo Gaśnicza nr 1
ul. Kazimierza Wielkiego 7
75 - 950 Koszalin
  • centrala (94)345 52 45
  • D-ca JRG (94)345 52 52
  • Z- ca D-cy JRG (94)345 52 53
  • D-ca Zmiany (94)345 52 46

 

 

            Budynek Straży Pożarnej wzniesiony w 1928r., z charakterystyczną wysoką wieżą usytuowaną od strony zachodniej, służącą pierwotnie jako ściana ćwiczeń wysokościowych. Dawniej elewacja frontowa i plac ćwiczeń usytuowane były po stronie zachodniej, po II wojnie plac główny umieszczony po wschodniej stronie budynku, przy ul. Kazimierza Wielkiego.

           Wcześniejszy budynek straży istniał już obok i zbudowany był z tak zwanego muru pruskiego. Lokalizacja straży pożarnej nawiązuje do miejsca wybuchu wielkiego pożaru miasta w 1718r., w którym spłonęła większość zabudowy miasta. Obecnie budynek nadal spełnia swoją pierwotną funkcję.

Struktura Organizacyjna JRG - 1

 

 
D - ca JRG
mł. bryg. Budynek Stanisław
tel.(94) 345 - 52 - 52
 
 
Z - ca D - cy JRG

tel.(94) 345 - 52 - 53
 
Zmiana służbowa
I
Zmiana służbowa
II
Zmiana służbowa
III
SZPERLAK Mariusz WASIAK Szymon PRZYDALSKI Piotr
BUDYNEK Paweł WYSZYŃSKI Mateusz BURAK Arkadiusz
ZAWIAŁOW Bartosz GABRIEL Grzegorz BUDYNEK Grzegorz
TOTA Krzysztof  ADAMSKI Marek ZYGOWSKI Albert
KUŁAGA Mariusz WIERZGACZ Krzysztof KABATA Krzysztof
STANISZEWSKI Adam JACUŁA Remigiusz WOŹNICKI Grzegorz
BARTOSIEWICZ Przemysław MICHALSKI Dariusz KOŁPACKI Krzysztof
MIKOŁAJCZYK Grzegorz SKOCZYLAS Przemysław GRYLEWICZ Krzysztof
SZCZUR Michał POTYRAŁA Robert MAZIARZ Wojciech
RADZIWON Rafał OSSOWSKI Jacek PRUCNAL Karol
KOSOWSKI Tomasz ROMAN Krzysztof HOŁUB Piotr
LASKA Bartosz TACHASIUK Mariusz BAJOWSKI Dominik
WIERNICKI Adrian ŚWIEBODA Wojciech GRZENKOWICZ Olgierd
KABATA Piotr MIKSA Łukasz RYK Mateusz
     

 

Sprzęt Ratowniczo - Gaśniczy

 

 

Postępowanie w Przypadku Pożarów…

Jak zwalczać powstały pożar    W przypadku powstania pożaru wszyscy zobowiązani są podjąć działania w celu jego likwidacji: zaalarmować niezwłocznie, przy użyciu wszystkich dostępnych środków osoby będące w strefie zagrożenia, wezwać straż pożarną.  

Czytaj dalej ...

Postępowanie podczas wypadku…

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku drogowego to: Zabezpiecz miejsce zdarzenia: "zasłoń" miejsce wypadku oraz osoby udzielające pomocy bryłą swojego pojazdu, który musi mieć włączone światła awaryjne i postojowe (w warunkach nocnych konieczne są włączone światła mijania, to one oświetlą miejsce wypadku), w odpowiedniej odległości ustaw trójkąty ostrzegawcze (własny lub z pojazdów poszkodowanych), wykorzystaj światło ostrzegawcze latarki podręcznej, przy pomocy telefonu komórkowego (połączenie z numerami alarmowymi 998, 997, 999, 112 jest bezpłatne) lub radia CB wezwij służby ratownicze, policję, jeżeli nie możesz spełnić powyższego warunku, spróbuj zatrzymać inne pojazdy bo sam możesz nie być skuteczny w działaniu, jeżeli nie masz szans na pomoc innych, nie trać czasu zacznij działać sam, najważniejsze dla rannych bez pulsu i oddechu są pierwsze 4 minuty, ale pomoc im udzielona musi być fachowa.

Czytaj dalej ...

Bezpieczeństwo w Domu…

Bezpieczeństwo w mieszkaniach    Sezon zimowego ogrzewania mieszkań w budynkach wielo i jednorodzinnych, to co roku okres zwiększonej ilości pożarów. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej odnotowują wtedy wzrost liczby ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych. Ilość strażackich interwencji rośnie z każdym rokiem. Przyczyny pożarów od lat ciągle się powtarzają. Dominujące ich grupy, to podpalenia, nieostrożność osób zarówno dorosłych jak i nieletnich, wady lub niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych oraz wady i zła obsługa urządzeń grzewczych. Zapewnij bliskim i sobie spokojne święta.    Zapamiętaj następujące, podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego.

Czytaj dalej ...

Porady na Zimę…

Śnieg na dachach        Śnieg na dachu to zimą zjawisko tak powszechne, że praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Jest niestety często groźnym obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700 - 800 kg, a lodu ok. 900 kg. Należy pamiętać także, że mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych centrach handlowych. Jeśli administratorzy tego nie dopilnują, mogą spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu.

Czytaj dalej ...

Czad Cichy Zabójca…

Rozpoczął się okres grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia czadem !!!OSTRZEGAMY !    Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.  

Czytaj dalej ...